Clear Amber - View Range
Alukap-XR Ridge Gable Endplate (76mm | 180mm x 5mm)
SKU
AKX772W
Product Features:
- Thickness: 76mm
- Bar Size: 180mm x 5mm
- Colour: White
- Robust powder coated aluminium finish
- No plastic connectors needed
- Concealed Fixings
This 180mm x 5mm, 76mm thick, White Alukap-XR Ridge Gable End Plate is the perfect finish for the gable end of the Alukap-XR Ridge. The Alukap-XR glazing system is designed for high-quality roof glazing with all components being of aluminium powder-coated finish for maximum longevity.
| SKU | AKX772W |
|---|---|
| Storage Advice | All of our products should be stored flat, out of direct sunlight and all courier packaging must be immediately removed. |
| Brand Colour | White |
| Colour | White |
| Brand | Clear Amber |
| Thickness | 76mm |
| Width | 180mm |
| Length | 5mm |
| Material | Aluminium |
| Pack Size | 1 |
Write Your Own Review