Clear Amber - View Range
Alukap-XR Ridge Radius Endplate (76mm | 180mm x 90mm)
SKU
AKX773P
Product Features:
- Thickness: 76mm
- Bar Size: 180mm x 90mm
- Colour: Powder Coated
- Robust powder coated aluminium finish
- No plastic connectors needed
- Concealed Fixings
This 180mm x 90mm, 76mm thick, Powder Coated Alukap®-XR Ridge Radius End Cap provides a radial finish to a ridge where the end of the roof has extending hap rafters. The cover for adjoining Alukap®-XR bars is continued the same as the Alukap®-XR Ridge cover to give the best possible cover for more challenging radius end assemblies.
| SKU | AKX773P |
|---|---|
| Storage Advice | All of our products should be stored flat, out of direct sunlight and all courier packaging must be immediately removed. |
| Brand Colour | All RAL Coloursed |
| Colour | Powder Coated |
| Brand | Clear Amber |
| Thickness | 76mm |
| Width | 180mm |
| Length | 90mm |
| Material | Aluminium |
| Pack Size | 1 |
Write Your Own Review