Dark Vintage Wood
- Easy To Clean
- Easy Installation
- 9 Panels Per Pack
- Durable & Hygienic
- Neat & Professional Finish
Be daring and different with Dark Vintage Wood panels. These textured, easy-to-install panels with a rich, unique patina add significant depth and visual interest. Arrange them in any order you choose to perfectly suit your home or commercial space.
*Please Note – The Dark Vintage Wood Wall+ Panels are not to be used in bathrooms.
Transform any space with the rich character of our Dark Vintage wall panels. Each textured panel features a unique patina, adding depth and a touch of rustic elegance to your walls. Get creative and arrange them in any pattern you desire to create a truly bespoke feature.
Installation is a breeze – our all-inclusive kit provides everything you need, including trims and adhesive pads. Easy to clean and maintain, these panels are the perfect, hassle-free solution for bringing timeless style to your home, office, or commercial project.
The kit includes 6 × 1200mm end trims, supplied in the colour Incense Grey.
*Please Note – The Dark Vintage Wood Wall+ Panels are not to be used in bathrooms.
| SKU | DC01G09 |
|---|---|
| Important Information | Due to manufacturing processes, some colour variations can occur between batches. Please retain the batch number found on the product packaging or the back of the panels. |
| Storage Advice | All of our products should be stored flat, out of direct sunlight, and all courier packaging must be immediately removed. |
| Brand Colour | Multiple |
| Colour | Various |
| Brand | Zest Wall Panels |
| Thickness | 6mm |
| Width | 154mm |
| Length | 1,200mm |
| Seam | Flush |
| Profile | Tongue & Groove |
| Join | Tongue and Groove |
| Design | Wood Effect |
| Finish | Matt |
| Material | PVC |
| Pack Size | 9 |
You might also be interested in
-
Fired Earth Stone Wall Panels£66.23 -
Rustic Wood Wall Panels£66.23 -
Norse£89.00 -
Light Vintage Wood£82.28 -
Scorched Beech£82.28 -
Etched White Cabin£82.28 -
Cargo Wood ZX£113.54 -
Hammam Wood ZX£113.54
|
|





















